Ny kurs på Nifa!

|Aktiviteter, Nyheter

Kurs i service och bemötande, mervärden och trender

Utbildningen genomförs digitalt via Teams i två steg:

Tisdag 25 maj kl. 8.30-12
Måndag 31 maj kl. 13-16.30 

Anmälan senast: 17 maj

kurskostnad: 500 kr/deltagare.

Om utbildningen
Utbildningen kommer innehålla en mix av föreläsningar, övningar och workshops i grupper. Innehållet gör dig som livsmedelsföretagare uppmärksam på hur din verksamhet kan uppfattas av kunden och vad som ingår i god service och ett gott bemötande Vidare kommer vi diskutera vad som kan vara mervärden när det gäller mat, måltider och närliggande tjänster. Trender kommer och går, vilka påverkar din verksamhet idag och vad kan vi sia om framtiden?

Målgrupp
Småskaliga livsmedelsföretagare i Värmland inom gårdsbutik, restaurang, café och annan mat- och måltidsverksamhet.

Utbildningen har fokus på service och bemötande, mervärden och trender. Med hjälp av föreläsning, övningar och workshops får du tankar och idéer om hur du som livsmedelsföretagare kan använda dessa för att utveckla ditt företag vidare.

Utbildningsinnehåll:

  • Vad är god service?
  • Service, bemötande och det goda värdskapet
  • Service som konkurrensmedel 
  • Vad är ditt varumärke och vad står det för?
  • Kommunikation – språk, kroppsspråk och kläder
  • Kommunikation – text, bild, film
  • Butiks- eller måltidsmiljö (rummet, färger, dukning och presentation) inriktning beroende på deltagarnas verksamhetsområden
  • Vilka är gästerna/kunderna? Vilket är deras servicebehov?
  • Internt och externt bemötande
  • Hantera klagomål
  • Mervärden för olika grupper och olika situationer
  • Vilka mervärden har dina varor/tjänster? 
  • På vilket sätt kan de kommuniceras?
  • Trendspaning inom mat och måltidsområdet
  • Hur påverkar trenderna ditt utbud idag och i framtiden?

Kurslitteratur
Åhörarkopior av kursledarens utbildningsmaterial.
Utbildningsmaterial skickas digitalt till deltagarna i samband med första utbildningstillfället. 

Kursledare
Cecilia Sassa Corin, matkonsult Hushållningssällskapet Västra

Kort om kursledaren
Cecilia har mångårig erfarenhet av att hålla utbildningar och genomföra utvecklingsarbete inom mat, miljö, hälsa och livsmedelshygien. Hon har under många år genomfört utbildningar om måltidsmiljö, bemötande och närliggande ämnen. Cecilia är en uppskattad och engagerad kursledare som är lätt att lyssna på. 

För mer info och anmälan kontakta projektledare: 

Susanne Ekmark 070 – 482 67 34, susanne.ekmark@nifa.se

Bifoga personnummer, adress och telefonnummer i din anmälan.
Kursen ingår i projektet ”Kompetensutveckling med sikte på nyföretagande inom livsmedelsbranschen” som finansieras av Länsstyrelsen i Värmland genom Europeiska jordbruksfonden.

Kursen ingår i projektet ”Kompetensutveckling med sikte på nyföretagande inom livsmedelsbranschen” som finansieras av Länsstyrelsen i Värmland genom Europeiska jordbruksfonden.